Ciemnogród

Meaning:

Lit. “a darkville”. Used to ridicule provincial towns and villages for their backwardness and stress your own progressiveness. Especially if they oppose you in a matter you consider vital for a progress of some kind.

The term had been coined back in the XIX century and during the 1990s it has been overused by left-leaning Polish press (especially “Gazeta Wyborcza“) and TV. Also brought up by the advanced folk living in Warsaw or any other major city to laugh about their undeveloped compatriots, especially on the “ściana wschodnia”/”the eastern wall”, the terrains sharing a border with Lithuania, Belarus and Ukraine.

Examples:

Odbudowanie pogarszającej się reputacji naszego kraju w Europie będzie trudnym zadaniem, ale ja lubię wyzywania. Wraz z moim ugrupowaniem zawsze będziemy walczyć o to, żeby Polki i Polacy nie musieli żyć w ciemnogrodzie, który próbuje wykreować Kaczyński – poinformował lider Wiosny Robert Biedroń cytowany w komunikacie.

Jeśli uznamy, że Ciemnogród to niezelektryfikowana, zabita dechami wieś z zabobonnymi, niepiśmiennymi mieszkańcami, to nadal taka wieś nie będzie symbolem wszystkiego co złe. Można w niej znaleźć wiele pozytywnych wartości, a co ważniejsze wartości, które choć uznamy za negatywne, to są potrzebne w pewnej ilości w zdrowym społeczeństwie.

Katotaliban i ciemnogród – w takie miejsce zamieniają krok po kroku nasze państwo politycy partii rządzącej. I to w imię czego? W imię własnych, ciasnych poglądów, swojej zaściankowości i braku tolerancji dla wszelkiej inności. Stajemy się państwem, w którym kobiety od dzieciństwa formuje się na osoby słabsze, mające mniej do powiedzenia i odpowiedzialne za emocje i zachowanie mężczyzn. Wpaja się im poczucie winy, tak jak ofiarom gwałtu, którym mówi się, że sprowokowały swojego oprawcę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *