Glonojad

Meaning

Lit: “an algae eater”. This fish is among the most popular home aquarium dwellers, not just in Poland. It is famous for sucking to glass walls with its large mouth (it is a bottom-feeder) which is why it has a second, figurative meaning.

Namely, the “glonojad” is used to denote women with unnaturally large lips, either as a result of botox injections or persevere posing to kiss/smile selfies (polish: “dzióbek”). The term is clearly pejorative and stresses vanity, fakeness and mindlessness of such a person. It is quite often used against flash-in-the-pan pop stars, influencers or simply high school queens.

Examples

Nie każda dziewczyna z dużymi ustami musi mieć nie wiadomo ile kwasu w ustach. Zanim więc napiszesz, że jest glonojadem, porobieńcem, pustakiem albo innym zastanów się – radzi Kinga. Co więcej, Kinga zaznaczyła, że ładnej, pewnej siebie kobiety nie da się obrazić i na dowód tego, znów pochwaliła się swoimi nowymi ustami.

Zapowiada się ostra walka. Glonojad vs laska z ujemnym IQ. Jak Agata jebnie Moni to normalnie jak w pudło rezonansowe, a jak na odwrót to jeszcze jej botoks i silikony wypierdolą.

Czy ty wiesz, że jesteś teraz skazana na to by co jakiś czas walić w siebie ten syfiasty botoks? Na bank byś się pięknie zestarzała, a tak poczekaj aż będziesz mieć 40-50 lat. Kiedyś śliczna, teraz glonojad. I tu dziewczyno wyglądasz świetnie. Teraz zbyt dużo plastiku. Poznalibyście ją dzisiaj?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *