Gwiazdka z nieba

Meaning:

Lit. “a star from the sky”. This is a symbol of something out of reach, an unrealistic dream, and is mostly used with verb: “chcieć” – to want.

By using this expression you point that what another person wants is not possible and mere wishful thinking. This is a way to tell them to concentrate on something realistic, either adjust their expectations or work towards an outcome that can be achieved.

Examples:

Problemy w naszym związku i w rodzinach były od poczatku i od początku sobie nawzajem pomagamy. Finansowo też bywało źle. plany mamy wspólne. Nie chcę gwiazdki z nieba. Chcę spokojnego życia i on też. Założenia kiedyś własnej małej firmy. Nic wielkiego.

Według resortu zdrowia, medycy chcą „gwiazdki z nieba“; łączny koszt spełnienia postulatów w tym roku wyniósłby 26,05 mld zł, a w przyszłym – 104,7 mld zł, co znacznie przerasta możliwości budżetu. Sytuacja wydaje się patowa.

A ja tylko zapytałam, co mają w ofercie dla wegan. Czasem jak jestem w terenie, np. kilka dni, muszę stołować się na mieście i zwykle wypytuję co jest z czego zrobione, czy sos do sałatki jest na bazie jogurtu, śmietany czy oleju, itp. Czasem jest to bardzo krępujące, bo obsługa patrzy jakbym co najmniej chciała gwiazdki z nieba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *