OIOM

Meaning:

This acronym stands for: Oddział Intensywnej Opieki Medycznej – which is a part of a hospital where patients with a direct threat to their life/in a critical state are treated. An intensive care unit.

The “OIOM” is used in everyday life as well as in media coverage to avoid the much longer terms like “oddział intensywnej terapii” or simply “intensywna terapia”. Most Poles will probably understand it but there are also some not aware of its meaninig.

Examples:

Kiedy wróciłam do szpitala Piotra w izbie przyjęć już nie było, przewieźli go na OIOM. Okazało się, że w międzyczasie jego stan się pogorszył, zemdlał. Pobiegłam na czwarte piętro.

Opiekę na intensywnej terapii organizuje się inaczej niż na oddziałach internistycznych, gdzie pacjenci są samodzielni. Na OIOM-ie musimy myśleć o wszystkich potrzebach chorego, nawet w przypadku osób przytomnych, ale w złym stanie ogólnym.

Julie to mieszkająca w Los Angeles Amerykanka, która najpierw pracowała na OIOM-ie, a teraz pracuje w hospicjum, mając styczność z ludźmi umierającymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *