Pasztet

Meaning:

Lit. “a pâté” is a wide Polish culinary term ranging from equivalent of British pies to leberwurst. Food aside, it also has at least two secondary, idiomatic meanings.

1. An unattractive, possibly obese person, especially women. Used to categorically state you are not interested about them. Obviously, from a safe distance. Upon hearing this, people get hurt and will become hostile. Very similar to “kaszalot“.

2. An problematic or at least uncomfortable situation, a trouble. Either caused by yourself or another entity – in both cases you bear the brunt and feel sorry.

Examples:

Meaning 1:

Na tym portalu, są same pasztety które mają mega aspirację. Szkoda czasu. Jestem tu 5 lat, i do tej pory nie spotkałem nikogo wartościowego. Same kurwy i szmaty ze zdjęciami z netu.

No ale pasztety też czasami występują w reklamach 🙂 trochę dobrej tapety i voila 🙂 ja jestem najlepszym tego przykładem. Zagrałam w reklamie proszku do pieczenia, wiem nic wielkiego, ale dla mnie była to duża atrakcja.

Straszne pasztety na tej lubelszczyźnie. Gdzie się podziały piękne i mądre dziewczyny? Teraz wiem, dlaczego żonę znalazłem na Śląsku.

Meaning 2:

No i mamy pasztet – przyszła pani premier nie jest autorką rządu, który właśnie poznaliśmy. Nie jest nawet konsultantką w tej sprawie, bo kiedy wodzowie z PiS wybierali ministrów, Beata Szydło stała w kolejce w mięsnym.

Życzę zdrowia panie Erdogan, bo wpakował się pan w niezły pasztet. Teraz pozostaje grzecznie jeść z ręki Putina i modlić się, żeby nie wybuchła kolejna, dużo silniejsza rewolta w kraju.

To jest paradoks, ale też skąd miała się wziąć ta dobra, współczesna polska dramaturgia, skoro moda na nią zapanowała dopiero dzisiaj? Jest jeszcze tak młoda, że musi być niedoskonała. Jest często powierzchowna, niespecjalnie zanurzona w ludzkiej psychice. Chaotyczna konstrukcyjnie, formalna. Do tego dochodzi to “zaklęte koło” – teatry jej nie grają, bo słaba, a nie ma się jak wykształcić bo mało grana. Jeszcze do tego bywa, że reżyser ją udziwni i mamy pasztet nie do zniesienia dla publiczności, też pewnie ciągle niegotowej do jej odbioru.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *