Cichodajka

Meaning:

Lit. “a silent giver”. The “giving” meant here is willifully engaging in sex, often in exchange for money or other goods. It’s a shortened form of “dawać dupy” (“to give one’s ass”) – which is considered vulgar and mostly used referring to women.

The original meaning of “cichodajka” was a woman who works a “normal” day job but secretly earns some more in the evenings as a prostitute. I guess the meaning then spread to address  women with a reputation of being “easy” but still being ashamed of any discussions about sex. Today, at least for some people, it simply is a synonym for a “slut” or “trollop”.

Examples:

Bohaterka „Łatwej dziewczyny” w skutek kłamstw i plotek zyskuje opinię „cichodajki”. Najpierw próbuje z tym walczyć, ale w końcu wchodzi w rolę i bawi się nią. Prowadzi to do zaskakujących sytuacji, obnażających zakłamanie jej rówieśników.

Nikomu nie udało się tego dowieść ani wykluczyć, wiadomo jednak na pewno, że Kafka od 20. roku życia prowadził aktywne życie seksualne, głównie z czeskimi prostytutkami i cichodajkami, od których roiło się w slumsach ówczesnej Pragi.

Cichodajki to dziewczyny, które desperacko szukają seksu i szukają w Internecie, korzystając z serwisów randkowych dla dorosłych. Więc wszystko, co musisz zrobić, to założyć konto, które jest zwykle tanie – lub nawet darmowe – i wysłać im wiadomość, a następnie spotykać się na seks z tyloma, ile chcesz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *