Małe piwo

Meaning:

Lit. “a small beer” is a synonym for something easy to achieve, take care of. A piece of cake. Especially if compared to a much bigger problem which will be harder to solve.

Virtually anything can be a “małe piwo” – a task at work, driving from point A to B, picking up a girl at a party. This,  obviously, depends on how confident the person using the phrase is. Using it alone has a tone of boasting to it.

The origin is easy to track – you can down 330 ml of cold beer very fast, especially when it’s hot and you’re thirsty. At least two other food-related synonyms are used: “bułka z masłem” (“a buttered bun”)  and “kaszka z mleczkiem” (“a milk porridge”) .

Examples:

– Najpierw nauczyłam się tańczyć w butach na obcasie w “Tańcu z gwiazdami”. Po tym doświadczeniu, chodzenie w nich to było małe piwo.

Spróbujcie pisać felietony przez 60 lat, zobaczymy, co powiecie, wy, którym się wydaje, że felieton to jest małe piwo, że felietonista po prostu przelewa na ekran komputera, co mu tam w biednej głowie kołacze.

Poskromienie poniedziałku, to było małe piwo. Teraz pora na wtorek. Jednak pamiętaj, że nadal jesteś zajebisty lub zajebista i wtorek powinien być formalnością.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *