Sęk w tym

Meaning:

Lit. “the (wood) knot (is) in”. An expression used to point at the most challenging problem to solve, a root cause – which the other participants in your discussion might not be aware of.

The origin should be clear to anyone who has ever chopped wood. It might be all nice and easy until your axe gits a knot, much harder than the tissue surrounding it.

Examples:

Mieszkańcy Karwiny mają najgorsze życie. Tak wynika przynajmniej z rankingu przygotowanego przez spółkę Obce v datech (po polsku Gminy w danych), który porównuje 29 wskaźników jakości życia w 206 miastach w Republice Czeskiej. Karwina znalazła się w nim na samym końcu. Sęk w tym, że praktycznie nie ma szans, by wspiąć się wyżej.

9 mln ton w Polsce i 15 mld ton na świecie. Tyle żywności jest marnowanej każdego roku. I nie tylko dlatego, że już nie nadaje się do spożycia. Jak podaje Komisja Europejska, jednym z najczęstszych powodów wyrzucania jedzenia jest przekroczony termin ważności. Sęk w tym, że wiele artykułów jest dobrych jeszcze całe miesiące po wydrukowanej na etykiecie dacie.

Raport prowokujący do myślenia. Sęk w tym, że nawet najbardziej oświecone refleksje nie przekładające się na działanie niewiele zmieniają.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *