Wyssane z palca

Meaning:

Lit. “sucked out of a finger”. This expression is used to claim that a story or an allegation is has been purposely fabricated and by no means is true.

You can hear it often in the context of politics and media. Politicians or pop stars use it to counter whatever is brought up against them. People generally distrustful of the media use it to voice their scepticism, especially towards “Fakt“, the Polish clone of the tabloid “Bild”, owned by the same parent company.

Examples:

Paweł Kukiz pytany przez PAP, czy zostanie członkiem komisji ds. badania wpływów rosyjskich, powiedział, że nikt mu takiej propozycji nie złożył i do tej komisji się nie wybiera. Jeżeli ktoś kolportuje takie informacje, to są to wyssane z palca bzdury. — dodał.

Okazało się, że Marzena Kipiel-Sztuka nie udzieliła żadnego wywiadu “Twojemu Imperium”, a wielkie sensacje na temat jej złego stanu zdrowia są wyssane z palca.

Komisarz Reynders, natychmiast po ogłoszeniu podpisu Dudy, z dużą pewnością siebie opowiadał o polskiej ustawie rzeczy wyssane z palca. I w takim samym tempie rzecznik Departamentu Stanu USA oraz ambasador amerykański publicznie zamartwiali się o los jesiennych polskich wyborów, które przecież nie mogą już być demokratyczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *