Zewrzeć poślady

Meaning:

Lit. “to contract the buttocks” is an expression conveying an effort being made. It’s often used as a humorous encouragement “musimy zewrzeć poślady”, especially if a manager wants to motivate her/his team to tackle a challenge or go through a tough time. The standard diminutive form “pośladki” may be used as well.

Important: it’s highly colloquial, some might even see it as vulgar, so it should not be used on any formal occasion – unless you want your audience to experience a dissonance. After all, the expression origin lies in what a person afflicted by constipation does in order to push the load outside.

Funnily enough, this expression is similar to “zewrzeć szeregi” – “tighten the ranks” which is used when an external threat appears and an increased coherence of a team is used – and which comes from pre-industrial military world.

Examples:

Rafał pokazał, że wypromować potrafi pięknie, to teraz trzeba tę umiejętność i potencjał wydarzenia, które klub 205 jest w stanie wygenerować, odpowiednio drogo sprzedać. Tak drogo, żeby było nas stać na porządną imprezę. Budżety reklamowe na rok 2015 będą zamykane pod koniec października. Zewrzyjmy poślady i zabierzmy się do roboty. Sami mamy duży potencjał, to i dużych jesteśmy w stanie przyciągnąć.

Pierwsze cztery mecze w Ekstralidze Futsalu były lub wyglądały tak, jakby były dla was spacerem. Pojedynek z Rolnikiem przypomniał o tym, że jeszcze nawet w sezonie zasadniczym będzie trzeba nieraz zewrzeć pośladki choćby po to, by zapewnić sobie wszelkie handicapy (niżej notowany przeciwnik, rewanżowy mecz we własnej hali) przed rundą finałową.

Żyjemy w strasznie powalonych czasach, w których niektórym (niezależnie od płci) wydaje się, że im się po prostu należy mieć przy sobie osobę idealną, nie dając kompletnie nic w zamian. “Zostańmy przyjaciółmi” – te słowa, wbrew pozorom, potrafią skrzywdzić drugą osobę, której się podobamy. Nawet nie wiem, czemu niektórzy tak robią, przecież jak nie chcemy się z kimś wiązać, to zewrzyjmy poślady i zbierzmy się na odwagę, by o tym powiedzieć. Czy wy, drogie dziewczyny i chłopaki, nie rozumiecie powagi sytuacji?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *